Zarządzanie systemami zgłaszania nieprawidłowości - norma ISO 37002

bezpieczeństwo sygnalista audyt ISO 37002 oficer compliance norma ISO zgłaszanie nieprawidłowości

W grudniu 2019 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, tzw. dyrektywa o sygnalistach. Państwa członkowskie, w tym Polska, miały dwa lata na implementacje jej przepisów. W grudniu 2021 powinniśmy już mieć polskie regulacje związane z ochroną sygnalistów. Nowe regulacje wprowadzają nowe wymogi dla podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Obowiązki te to przede wszystkim konieczność stworzenia wewnętrznych regulacji związanych ze zgłaszaniem i ich przyjmowaniem oraz sposobem postępowania w związku ze zgłoszeniem. To oznacza nic innego, jak konieczność dostosowania się i przygotowanie organizacji. Zgodnie z przepisami unijnymi, niewdrożenie takich rozwiązań, utrudnianie zgłaszania informacji o nieprawidłowościach wewnątrz organizacji ma być zagrożone sankcjami wobec tych osób i podmiotów.

Podczas szkolenia Zarządzanie systemami zgłaszania nieprawidłowości - norma ISO 37002 zostaną omówione wymogi dyrektywy i polskich przepisów lub ich projektów w zakresie obowiązków przedsiębiorcy. Ponadto na szkoleniu zaprezentowane zostaną dobre praktyki i rozwiązania związane z tworzeniem systemów dla sygnalistów w oparciu o wytyczne branżowe oraz wytyczne projektu międzynarodowej normy – ISO 37002 – Systemu Zarządzania Sygnalistami.

Szkolenie koncentruje się na przygotowaniu osób i firm do utworzenia i utrzymania skutecznego systemu zgłaszania nieprawidłowości zgodnie z regulacjami UE, przepisami krajowymi i zaleceniami normy ISO 37002.

Szkolenie przeznaczone dla pracowników podmiotów prywatnych i publicznych, oficerów compliance, kandydatów na oficerów compliance, osób odpowiedzialnych za system Whistleblowing w organizacji, audytorów, osób prowadzących wewnętrzne postepowania w sprawie naruszeń oraz kadry zarządzającej.

1. Dyrektywa UE o sygnalistach i co muszę przygotować w firmie.
  2. Krajowe regulacje szczególne (m.in. prawo bankowe, przepisy o AML).
  3. Dobre praktyki zagraniczne (USA, Francja) i krajowe (GPW S.A.).
  4. Dobre praktyki w zakresie przygotowania systemów dla sygnalistów, przykłady regulacji.
  5. Podstawowe dokumenty, zasady funkcjonowania systemu w organizacji.
  6. Zakres ochrony sygnalisty – budowa zaufania, zakazy działań wobec sygnalisty.
  7. Zasady dialogu – prowadzenie rozmów, zbieranie informacji.
  8. Działania następcze – weryfikacja, analiza, audyt i dalsze decyzje.
  9. System Zarządzania Sygnalistami w oparciu o normę ISO 37002 – jak interpretować i stosować.

Wiedza na temat systemów zarządzania antykorupcyjnego, systemu zarządzania zgodnością oraz wiedza związana z prowadzeniem systemów zgłaszania nieprawidłowości, korupcji oraz prowadzenia wewnętrznych audytów.

Aktywny udział w zajęciach, wykonanie zadań praktycznych oraz uzyskanie pozytywnej oceny z testu końcowego.

Komputer z dostępem do sieci Internet oraz zainstalowaną aplikacją do prowadzenia zajęć online (oprogramowanie wskazane będzie przez prowadzącego).

• oryginał formularza zgłoszeniowego,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za szkolenie.

z dopiskiem: szkolenie Zarządzanie systemami zgłaszania nieprawidłowości - norma ISO 37002 (pok. 2.13).

Minimalna liczba osób warunkująca uruchomienie szkolenia: 10 osób.

Czas trwania: 2 dni (16 godzin dydaktycznych)
Doradza w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w podmiotach publicznych i prywatnych. Zajmuje się także wdrażaniem systemów do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów (whistleblowers). Prowadzi audyty śledcze pod kątem nadużyć i korupcji. Doświadczenie zbierał w pracy dla jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce, a wcześniej pracując w organach ściągania w tym w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - kierując Departamentem Analiz, a później jednostką odpowiedzialną m.in. za edukację i prewencję antykorupcyjną.