Nadużycia w przedsiębiorstwie - przeciwdziałanie i wykrywanie

bezpieczeństwo korupcja nadużycia czyn zabroniony postępowanie wyjaśniające defraudacja przedsiębiorstwo

W trakcie szkolenia Nadużycia w przedsiębiorstwie - przeciwdziałanie i wykrywanie omawiane będą główne przyczyny nadużyć, rozumianych jako działanie, zarówno przez klienta zewnętrznego, jak i pracowników, analiza ryzyka fraudowego związanego ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa, a także techniki i procedury prowadzenia postępowań wyjaśniających nadużycia.

Podczas szkolenia uczestnicy nabędą praktyczną wiedzę z zakresu zwalczania i zapobiegania nadużyciom w przedsiębiorstwach. Istotą nabytych umiejętności ma być zrozumienie schematów prowadzących w efekcie końcowym do wyrządzenia przedsiębiorstwu wymiernej szkody majątkowej. Uczestnicy szkolenia nabędą też umiejętności subsumpcji zachowań faktycznych, jakich dopuszczają się pracownicy organizacji, do znamion konkretnych czynów zabronionych. Szkolenie, poprzez zrozumienie metod pracy śledczej i katalogu uprawnień organów ochrony prawnej, pozwoli jego uczestnikom w sposób aktywny i świadomy uczestniczyć w czynnościach wykrywczych, chroniąc jednocześnie sprawne funkcjonowanie organizacji.

Szkolenie dedykowane osobom zajmującym się w swoich przedsiębiorstwach czynami na szkodę firmy. Szkolenie adresowane jest do przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw oraz pracowników komórek organizacyjnych zajmujących się bezpieczeństwem w organizacjach, a także komórek posiadających we właściwości merytorycznej kontakty z organami ochrony prawnej.

1. Definicja i zakres przedmiotowy pojęcia nadużycia w przedsiębiorstwie.
  2. Mechanizmy popełniania wybranych nadużyć w przedsiębiorstwie w kontekście znamion czynu zabronionego.
  3. Profil sprawcy defraudacji i korupcji w biznesie.
  4. Analiza zjawiska nadużyć w kontekście skali i kosztów gospodarczych oraz społecznych.
  5. Strategia przeciwdziałania defraudacjom i korupcji w przedsiębiorstwie.
  6. System „Whistleblowing” w przedsiębiorstwie.
  7. Kompetencje i metody pracy organów ścigania przy wykrywaniu przestępstw korupcyjnych i defraudacyjnych.

Formy prowadzenia szkolenia:
Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń praktycznych oraz scenek (w miarę możliwości wynikajacych z formy organizacji szkolenia).

Wiedza ogólna o zasadach funkcjonowania organizacji lub wiedza ogólna z zakresu ustroju organów ochrony prawnej, w tym służb specjalnych.

Aktywny udział w zajęciach oraz wykonanie zadania testowego.

Zainstalowana aplikacja umożliwiająca korzystanie z oprogramowania służącego do prowadzenia zajęć online (oprogramowanie będzie wskazane przez prowadzacego).

z dopiskiem: szkolenie Nadużycia w przedsiębiorstwie - przeciwdziałanie i wykrywanie (pok. 2.13).

Minimalna liczba osób warunkująca uruchomienie szkolenia: 10 osób.

Czas trwania: 3 dni (24 godziny dydaktyczne)
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i aplikant prokuratorski. Zdobywał doświadczenie w instytucjach związanych ze zwalczeniem przestępczości korupcyjnej, realizując, w tym nadzorując, specjalistyczne czynności operacyjne. Współpracuje z jedną z czołowych kancelarii prawniczych w Warszawie. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa karnego i prawa karnego gospodarczego, specjalizuje się w zagadnieniach white collar crime.