Profilaktyka antykorupcyjna w biznesie, norma ISO 37001

bezpieczeństwo korupcja sygnalista audyt ISO 37001 nadużycia oficer compliance norma ISO system antykorpupcyjny

W obecnych czasach zarządzanie ryzykiem nadużyć i korupcji staje się już koniecznością. Zmieniające się otoczenie prawne, projekty przepisów (np. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych) sprawiają, że jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności przez podmiot będzie zastosowanie skutecznych rozwiązań antykorupcyjnych. Istotną kwestią są także straty dla firmy, instytucji związane z wystąpieniem przypadku korupcji. To nie tylko koszty postępowań, zakłóceń działalności organizacji, ale także koszty wizerunkowe.

Szkolenie Profilaktyka antykorupcyjna w biznesie, norma ISO 37001 omawia najważniejsze wytyczne krajowe (m.in. wytyczne CBA, rekomendacje GPW S.A.) w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz zagraniczne przepisy i wytyczne, które mogą mieć zastosowanie do polskich firm (m.in. FCPA, UK-Anti-bribery Act, SAPIN II). Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną najlepsze dobre praktyki w zakresie rozpoznawania źródeł ryzyk korupcyjnych, sposoby przeciwdziałania i reagowania na przypadki korupcji. Przedstawione zostaną także założenia normy ISO – 37001 – Systemu Zarządzania Antykorupcyjnego. Wskazane zostaną wytyczne, sposoby i propozycje wdrażania oraz utrzymania systemu przeciwdziałania korupcji w oparciu o tę normę.

Przygotowanie firmy w zakresie bezpieczeństwa antykorupcyjnego w oparciu o regulacje, wytyczne krajowe i międzynarodowe oraz zalecenia normy ISO 37001.

Osoby odpowiedzialne za system antykorupcyjny, pracownicy podmiotów prywatnych i publicznych, oficerowie compliance, kandydaci na oficerów compliance, kadra zarządzająca.

1. Podstawowe terminy związane z korupcją - kilka mitów i faktów.
  2. Korupcja czasu pandemii i po pandemii – nowe i stare ryzyka.
  3. Odpowiedzialność za korupcję na podstawie przepisów zagranicznych (zakres odpowiedzialności na podstawie FCPA, UKBA i SAPIN II).
  4. Symptomy korupcji – jak je rozpoznać? – źródła zachowań korupcyjnych.
  5. Krajowe regulacje antykorupcyjne oraz wytyczne (CBA i GPW S.A.).
  6. Elementy skuteczności środków antykorupcyjnych.
  7. Dokumentacja antykorupcyjna, elementy kontrolne w organizacji.
  8. Dobre praktyki Systemu Zarządzania Antykorupcyjnego norma ISO 37001 – dla kogo i jak wdrażać?
  9. Rola sygnalistów i audytu w systemie przeciwdziałania ryzyku korupcji i ujawniania jej przypadków.

Wiedza na temat systemów zarządzania zgodnością (compliance).

Aktywny udział w zajęciach, wykonanie zadań praktycznych oraz uzyskanie pozytywnej oceny z testu końcowego.

Komputer z dostępem do sieci Internet oraz zainstalowaną aplikacją do prowadzenia zajęć online (oprogramowanie wskazane będzie przez prowadzącego).

• oryginał formularza zgłoszeniowego,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za szkolenie.

Wydział Informatyki (budynek D-17)
    z dopiskiem: szkolenie Profilaktyka antykorupcyjna w biznesie, norma ISO 37001 (pok. 2.13).

Minimalna liczba osób warunkująca uruchomienie szkolenia: 10 osób.

Czas trwania: 3 dni (24 godziny dydaktyczne)
Doradza w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w podmiotach publicznych i prywatnych. Zajmuje się także wdrażaniem systemów do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów (whistleblowers). Prowadzi audyty śledcze pod kątem nadużyć i korupcji. Doświadczenie zbierał w pracy dla jednej z największych kancelarii prawnych w Polsce, a wcześniej pracując w organach ściągania w tym w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - kierując Departamentem Analiz, a później jednostką odpowiedzialną m.in. za edukację i prewencję antykorupcyjną.

Regulamin organizacji innych form kształcenia w AGH